Change search
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link
Blog internetowy jako nowa forma komunikacji
Stockholm University, Faculty of Humanities, Department of Slavic Languages.
Responsible organisation
(Polish)Independent thesis Advanced level (degree of Master (Two Years)), 10 credits / 15 HE creditsStudent thesisAlternative title
Internet blog as a new form of communication (English)
Abstract [pl]

Postęp, jaki dokonał się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, w technologii informatycznej, spowodował znaczne przemiany we wszystkich dziedzinach życia. Nie ominął także sfery komunikacji międzyludzkiej, a co za tym idzie form przekazywania informacji oraz struktur języka. „Komputeryzacja bowiem to nie tylko zjawisko techniczne, lecz ma ona również swoje wymiary subiektywne – niesie określone problemy społeczne, psychologiczne, ekonomiczne i organizacyjne.” Ponieważ przekaz internetowy opiera się głównie na słowie pisanym, rewolucja informatyczna wywarła ogromny wpływ na kształtowanie się nowych form tekstu i przemiany języka.

Celem mojej pracy jest odpowiedź na pytanie jak określać przynależność gatunkową blogów internetowych i jak sytuować je w obrębię już istniejących form tekstu oraz jakie zmiany językowe niesie ze sobą pojawienie się nowych form komunikacji i jak oddziałują one na relacje pomiędzy nadawcą i odbiorcą.

Jako podstawowe źródło materiału badawczego służyły mi blogi internetowe tworzone w portalu www.blog.pl, a także kilka blogów istniejących, na prywatnych stronach internetowych. Starałam się przejrzeć możliwie jak największą liczbę blogów aby móc wybrać i scharakteryzować najbardziej popularne tendencje ich tworzenia. Materiał badawczy jest bardzo obszerny oraz zróżnicowany. Dla potrzeb pracy konieczne były zatem pewne uogólnienia, które są umowne i stworzone na podstawie moich własnych obserwacji, powstałych podczas analizowania materiałów oraz publikacji internetowych, opisujących blogi..

Praca ta została napisana w czasie moich studiów na Uniwersytecie w Sztokholmie w ramach Programu Sokrates/Erasmus. Moim opiekunem naukowym była prof. Ewa Teodorowicz – Hellman.

Keyword [en]
Internet blog communication
National Category
Specific Languages
Identifiers
URN: urn:nbn:se:su:diva-6893OAI: oai:DiVA.org:su-6893DiVA: diva2:197280
Presentation
(English)
Uppsok
humaniora/teologi
Supervisors
Examiners
Available from: 2009-04-08 Created: 2007-06-21 Last updated: 2009-04-08Bibliographically approved

Open Access in DiVA

No full text

By organisation
Department of Slavic Languages
Specific Languages

Search outside of DiVA

GoogleGoogle Scholar
The number of downloads is the sum of all downloads of full texts. It may include eg previous versions that are now no longer available

Total: 325 hits
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link