Change search
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link
Granice Europy.: O wadze lokalizacji i znaczeniu przestrzeni w emigracyjnych dyskusjach historycznych.
Stockholm University, Faculty of Humanities, Department of Slavic Languages.
2009 (Polish)In: Powrzesniowa emigracja niepodleglosciowa na mapie kultury nie tylko polskiej. / [ed] Violetta Wejs-Milewska, Ewa Rogalewska, Bialystok: Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans Humana , 2009, 45-58 p.Conference paper (Other academic)
Abstract [pl]

1. Szczególną sytuację intelektualistów decydujących się na emigrację lub do niej zmu­szo­nych rozważać można z m.in. politycznego, socjalnego, egzystencjalnego punktu wi­dzenia (Tabori, Kołakowski, Said, Kirsch). W badaniu myśli emigracyjnej problem jej lokalizacji, t.j. specyficznych warunków powstawania, jest jednym z podstawo­wych kryteriów zrozumienia jej merytorycznych oraz retorycznych sensów. Jak sytu­acja fizycznego i mentalnego odcięcia od kraju oraz organizowanie optymalnych wa­run­ków działania w nowym otoczeniu oddziaływały na kształt profesjonalnego życia emi­grantów oraz na formowanie się konceptualnego i wyobrażeniowego uniwersum emi­gracyjnej myśli? W jaki sposób wiązała się ona z podstawową polityczną ideą sa­mej emigracji? Do jakiego stopnia ulegała ideologicznym i politycznym naciskom no­we­go otoczenia? Na ile była otwarta/ zamknięta wobec nowych idei/metodologii?

2. Silna świadomość lokalizacji otwierać może nowe obszary myślenia przestrzennego. Sposób myślenia o przestrzeni, szczególnie w naukach historycznych, bywa wyrazem sposobu traktowania tego, co polityczne. Drugim zagadnieniem, któremu chcę po­świę­­cić uwagę, jest kilka koncepcji historii przestrzeni europejskiej dyskutowanej w pra­cach historyków/publicystów emigracyjnych, m.in. Oskara Haleckiego, Mariana Kukiela, Józefa Mackiewicza. Jaka mogła być geneza tych konceptów? Jaka była ich rola w “narracjach historycznych”, które tworzyli? Historia przestrzeni Europy akcen­tu­jąca dzieje formowania się i przekształcania jej granic staje się w tych ujęciach rów­nież przesłanką określania dynamiki politycznej Polski historycznej. Trzy różne kon­cepcje: konfesyjną wizję Haleckiego, racjonalno-prawną opcję Mackiewicza i na­ro­dową Kukiela można, jak się wydaje, traktować jako komplementarne. 

Place, publisher, year, edition, pages
Bialystok: Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans Humana , 2009. 45-58 p.
Keyword [en]
Halecki, Oskar, Kukiel, Marian, Mackiewicz, Jozef, history writing in exile, East Central Europe
National Category
History of Ideas
Research subject
History Of Sciences and Ideas
Identifiers
URN: urn:nbn:se:su:diva-36377ISBN: 978-83-927957-1-1ISBN: 978-83-61209-28-7OAI: oai:DiVA.org:su-36377DiVA: diva2:289309
Conference
Paryz-Londyn-Monachium-Nowy Jork: Powrzesniowa emigracja niepodleglosciowa na mapie kultury nie tylko polskiej. Bialystok 15.-17. 05. 2007
Available from: 2010-01-24 Created: 2010-01-24

Open Access in DiVA

No full text

By organisation
Department of Slavic Languages
History of Ideas

Search outside of DiVA

GoogleGoogle Scholar
The number of downloads is the sum of all downloads of full texts. It may include eg previous versions that are now no longer available

Total: 49 hits
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link